آسیبهای مواد شیمیایی به چشم

آسیب ناشی از ورود مواد اسیدی و قلیایی وسایر مواد شیمیایی به چشم

امروزه در دنیایی زندگی میکنیم که بیشتر از هر زمانی انسان ها در معرض عوامل شیمیایی و فیزیکی قرار دارند. مهندسان ، پزشکان و کارگران در محیط کار و سالمندان ، زنان خانه دار و اطفال در محیط خانه همه و همه در معرض این عوامل هستند. چشم ها چون در تماس مستقبم با این عوامل هستند بیشتر از دیگر اعضای بدن آسیب پذیز هستند. من در این مجال کوتاه به بیان خطرات و راه پیشگیری و درمان اولیه آسیب مواد شیمیایی روی چشم می پردازم.


مواد شیمیایی موجود در اطراف ما معمولا یا دارای خاصیت اسیدی هستند( مانند، جوهر نمک، سرکه و…) یا دارای خاصیت قلیایی هستند ( مانند سفید کننده ها، مواد شوینده ،آهک و…) و گاهی هم خنثی هستند. زمانی که این مواد به هردلیل وارد چشم میشوند به سرعت به لایه های سطحی چشم آسیب می رسانند و گاهی ممکن است شدت آسیب های وارده به حدی برسد که به مرور زمان باعث نابینایی شود .

اما برای پیشگیری از این عواقب ناگوار چه باید کرد؟

۱٫مواد شیمیایی موجود در محیط کار و خانه را در جا هایی قرار دهید که به آسانی در دسترس هر کسی نباشد.
۲٫به هنگام کار با این مواد حتما و حتما از عینک محافظ استفاده کنید.
۳٫به هنگام کار با این مواد از دستکش استفاده کنید و خود را عادت دهید که به هنگام کار از دست زدن به چشم خودداری کنید.
۴٫ حتی الامکان در محیط های بسته از این مواد استفاده نشود و در صورت ضرورت باید محیط کار از تهویه کافی برخوردار باشد.

اما در صورت وقوع حادثه( ورود مواد به چشم) چه باید کرد؟

۱٫آرامش خود را حفظ کنید. و بدانید شما فرصت کافی دارید به شرطی که طبق این دستورالعمل اقدام کنید. وقت خود را برای رسیدن سریع به بیمارستان تلف نکنید. چند دقیقه اول پس از حادثه طلایی است و باید در این زمان چند دقیقه ای این کارها را انجام دهید.

۲٫به سرعت خود را به اولین جایی که آب در دسترس هست برسانید. چشم صدمه دیده را زیر آب بگیرید ( در صورت در دسترس نبودن آب آشامیدنی یا آب لوله کشی میتوانید حتی از آب غیر آشامیدنی و حتی از آب استخر ها و رودخانه به شرطی که در نگاه اول آلوده به نظر نرسد ، میتوانید استفاده کنید) و در صورت حضور دوستان از آنها کمک بگیرید و بخواهید که روی چشمتان آب بریزند . دقت کنید که زیر آب چشم ها را باز نگه دارید و در جهات مختلف بچرخانید تا آب به نقاط مختلف سطح چشم برسد . بسیار مهم است که شستن چشم را به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ادامه دهید. و باید بدانید که در یکی دو ساعت اول چشم پزشک هم برای شما این کار را انجام میدهد و کار اضافه تری را انجام نمیدهد. اگر شما این زمان طلایی را بجای شستن چشم در جستجوی پیدا کردن بیمارستان بگذرانید در همین مدت کوتاه آسیب جدی به چشم وارد خواهد شد.

به وسیله | ۱۳۹۸/۳/۲۹ ۱۱:۱۵:۱۹ اردیبهشت ۳۱ام, ۱۳۹۷|مقالات چشم پزشکی|
×

Powered by WhatsApp Chat

× لطفا جهت رزرو وقت ویزیت، پیام نوشتاری در واتزاپ بفرستید(ترجیحا با موبایل)