جراحی آب مروارید (کاتاراکت)

چشم ما برای اینکه بتواند اشیاء را واضح ببینید باید دارای یک عدسی شفاف باشد تا بتواند تصویر واضحی از اجسام را روی شبکیه تشکیل دهد و اگر عدسی شفافیت خود را از دست داده باشد دیگر نمی تواند این کار را به خوبی انجام دهد و در این حال گفته می شود فرد آب مروارید( در اصطلاح لاتین کاتاراکت) دارد.

فردی که آب مروارید دارد در ابتدا ممکن است مشکل خاصی نداشته باشد اما با بیشتر شدن آن دچار تاری دید می شود و احساس می کند که پرده جلوی چشمش است یا احساس می کند از پشت یک شیشه کثیف به اشیاء نگاه می کند.

با معاینه توسط چشم پزشک تشخیص کاتاراکت به راحتی داده می شود.

اما آب مروارید چگونه ایجاد می شود. در بیشتر موارد آب مروارید در جریان بالا رفتن سن افراد ایجاد می شود که به این نوع آب مروارید، آب مروارید وابسته به سن گفته می شود، اما گاهی علت های دیگر مانند ضربه به چشم در گذشته، التهاب های داخل چشم، مصرف برخی از داروها، بیماریهای متابولیک و غیره ممکن است سبب ایجاد آب مروارید شده باشد.آب مروارید گاهی مادرزادی است.

اما چه زمانی باید آب مروارید عمل شود؟

در گذشته توصیه میشد که زمان زیادی از آب مروارید بگذرد و اصطلاحا آب مروارید کاملا برسد و بعد عمل شود اما با روش های جراحی و نوین امروزی نباید زیاد زمان زیاد به تاخیر بیفتد . بطور معمول زمانی ما توصیه به عمل اب مروارید می کنیم که کاهش دید ایجاد شده به حدی برسد باعث محدودیت در فعالیت های روزمره فرد شده باشد یا اینکه این نگرانی ایجاد شود که آب مروارید سبب ایجاد بیماریهای دیگری در چشم شود مثلا باعث آب سیاه شود. گاهی هم چونکه بیمار دارای بیماری دیگری( مثلا در شبکیه خود) است و وجود اب مروارید مانع بررسی و معاینه دقیق آن است لذا باید اب مروارید درمان شود.

جراحی کاتاراکت؟

در جریان جراحی کاتاراکت عدسی کدر شده برداشته شده و یک عدسی مصنوعی کاشته می شود. در گذشته برای این عمل برش وسیعی روی چشم داده میشد و بخیه های متعددی زده میشد و دوره بهبودی هم طولانی بود. اما با روش های امروزی مانند روش فیکو و فمتوکاتاراکت انجام عمل آب مروارید بسیار آسان شده است و گاهی نیاز به هیچ بخیه ای هم نیست.

در روش جدیدتر برای عمل آب مروارید با استفاده از لیزر فمتوسکند انجام عمل با ضریب اطمینان بیشتری انجام میشود البته در این صورت هزینه عمل حدودا تا دو برابر افزایش می یابد.
این عمل معمولا نیاز به بیهوشی عمومی ندارد و امروزه با روش های جدید مدت این عمل بین ۱۵ دقیقه تا نیم ساعت طول میکشد و یک تا دو ساعت بعد بیمار می تواند به منزل برود.

به وسیله | ۱۳۹۷/۳/۱ ۱۶:۰۹:۳۹ خرداد ۱ام, ۱۳۹۷|جراحی چشم|
×

Powered by WhatsApp Chat

× لطفا جهت رزرو وقت ویزیت، پیام نوشتاری در واتزاپ بفرستید(ترجیحا با موبایل)