جراحی عیوب انکساری

اگر شما دچار نزدیک بینی ، دور بینی یا آستیگماتیسم (و گاهی حتی پیرچشمی )هستید، جراحی لیزیک(امروزه تحت نام فمتولیزیک) یا لازک ممکن است برای برطرف کردن این مشکل شما گزینه مناسبی باشد.
اولین عمل از این دست در سال ١٩٨٨ انجام شد و از آن زمان میلیون ها نفر تحت این عمل قرار کرفته اند. تنها در سال ۲۰۱۶ در آمریکا بیشتر از ۶۰۰ هزار نفر این عمل را انجام دادند. در اروپا هم در سال ۲۰۱۶ همین تعداد بیماراین عمل را انجام دادند.

در فردی که دچار عیوب انکساری ذکر شده در بالا است میزان انحنای عدسی های موجود در چشم از حالت نرمال خارج شده و در نتیجه تصویر حاصل از آنها کاملا فوکوس نیست. و در نتیجه چنین فردی تار می بیند.
کاری که در جراحی لیزیک/لازک انجام می شود این است که به کمک پرتوهای لیزر انحنای قرنیه (که اصلی ترین عدسی چشم است) با دقت زیاد تراش داده می شود و در نهایت قرنیه ای خواهید داشت که از اجسام تصویر واضحی را به شبکیه منتقل میکند.

در روش لیزیک یا فمتو لیزیک ابتدا لایه نازکی از ضخامت قرنیه بلند می شود و لیزر زیر آن انجام می شود اما در روش لازک و “پی آر کی” این لایه بلند نمی شود و فقط لیزر انجام می شود و در ایران بیشتر بیماران روش لازک و “پی آر کی” را ترجیح می دهند.

تفاوت لازک(پی آر کی) با فمتو لیزیک چیست؟

درفمتو لیزیک بیمار در چند روز اول پس از عمل راحتتر است و زودت سرکار میتواند برود و طول دوران بهبودی پس از عمل سریعتر است . در حال حاظر هزینه عمل فمتولیزیک حدود دو برابر عمل لازک است، باید توجه داشته باشید که برخی افراد اصولا شرایط عمل فمتو لیزیک را ندارند و باید بروش لازک عمل شوند، اما برای برخی عمل فمتو لیزیک مناسبتر از عمل لازک است. و انتخاب روش مناسب عمل تنها بعد از معاینه حضوری و اقدامات تکمیلی دیگر امکان پذیر میباشد.

این عمل جراحی برای کسانی توصیه می شود که حداقل ۱۹ سال از سن آنها گذشته باشد ، نمره چشم(همان نمره عینک) یک درجه و یا بیشتر از آن باشد ، در یک سال گذشته نمره عینکشان ثابت بوده یا حداکثر کمتر از نیم درجه تغییر کرده باشد و فاقد بیماری جدی چشم باشند . این دسته از افراد پس از معاینه کامل چشم و بررسی های دیگر و تصویر برداری از قرنیه و در صورت واجد شرایط بودن برای انجام عمل برگزیده میشوند.

آمادگی قبل از عمل:

– شب قبل حمام بکنید و روز عمل مطابق معمول صبحانه را میل بفرمایید.
– دقت کنید که روز عمل هیچ گونه مواد آرایشی یا بهداشتی به صورت نمالید.
-شب قبل در حالت چشم بسته کمی شامپوی بچه( یا شامپو ی تخصصی چشم به اسم “آیسول” و یا آرگوسول” را به مدت ۲۰ تا ۳۰ثانیه روی مژه ها بمالید و سپس چشم را بشویید.
مختصری در مورد عمل : مدت زمان این عمل کوتاه است طوری که طول مدت عمل برای هر چشم حدود ۵ دقیقه است و معمولا بیمار درد یا مشکل خاصی را احساس نمی کند.
برای این عمل بیمار بصورت دراز کش روی تخت و به پشت دراز می کشد، قطره بی حسی در چشم چکانده می شود سپس برای مهار پلک زدن وسیله مخصوصی بین پلک ها قرار می گیرد سپس عمل انجام می شود و پس از انجام لیزر لنز تماسی روی چشم گذاشته شده و بیمار مرخص می شود.
قطره هایی که داده می شود باید ظرف یک ساعت پس از عمل شروع بشود. برخی بیماران روز اول بعد از عمل درد دارند که این مسئله طبیعی است و البته خیلی ها هم با اتخاذ درمان های کمکی درد ندارند. یکی دو روز اول، استراحت کردن در اتاقی که حتی الامکان روشنایی کمی داشته باشد و توصیه می شود.
لنز تماسی حدود ۳ تا ۵ روز روی چشم میماند و پس از آن برداشته می شود و این هم بسیار ساده است. پس از عمل قطره های مخصوصی برای شما تجویز می شود که طق دستور پزشک استفاده میکنید. بهتر است بخش مربوط به نحوه ریختن قطره در چشم را هم مطالعه فرمایید.
بعد از این عمل چشم بسته نمیشود و چشم شما باز است و درروش لازک در اغلب موارد فرد پس از ۴ تا ۵ روز می تواند سر کار برگردد و در روش فمتولیزیک بعد از دو تا سه روز.

من شرایط عمل لیزیک/لازک (برای بر داشتن عینک) رادارم ولی نمی دانم بهتر است عمل بکنم یا نکنم ؟

نکته مهم :.هدف از این مقاله ارائه مشورت به افراد عینکی میباشد.

همواره برای برخی افراد عینکی که به ما مراجعه میکنند این سوال مطرح بوده است که حال که به من گفته شده است که شرایط عمل لیزیک (برای برداشتن عینک )را دارم بالأخره عمل بکنم یا نکنم . برای رسیدن به تصمیم درست در چنین شرایطی اجازه بدهید که کمی به زندگی واقعی این افراد وارد شویم تا درک بهتری از شرایط خاص این افراد پیدا کنیم:

١.صبح زود یک روز کاری است و شمای آقا یا خانم که عجله هم دارید میخواهید که عینکتان را پیدا کنید لذا به همان جایی که همیشه عینک خود را میگذاشتید میروید ،اما میبینید که عینک انجا نیست پس جای دیگر دنبالش میگردید و جای دیگر و پس از ۵دقیقه آن را پیدا کرده و آخ آخ!! تازه میفهمید چقدر لکه روی شیشه اش هست باید دنبال دستمال پاک کردن شیشه عینک بگردید….تا همین حالا شما ده دقیقه از برنامه روزانه عقب افتاده اید و…….

٢.صبح یک روز تعطیل تصمیم میگیزید که به اتفاق دوستان به گردش خارج از شهر بروید و دوستان شما تصمیم به بازی یا ورزش میگیرند و شما هم به جمع آنها اضافه میشوید ناگهان بدنبال یک حرکت سریع عینک از چشم شما میفتد و شیشه آن میشکند و شما میمانید و عزای رانندگی بدون عینک در مسیر بازگشت. در چنین شرایطی رانندگی برای فردی که نمره چشماش بیشتر از یک است مشکل و تقریبا خطرناک میباشد تازه اگر آقا پلیس نفهمه.تازه وقتی به شهر بر میگردید میبینید که امروز و فردا تعطیل رسمی است و هـیچ عینک سازی باز نیست و …
یا به کوه میروید و چنین اتفاقاتی برایتان پیش میاید.

٣. گاهی از اوقات شما در مسافرت خارج از کشور هستید و درد سر چنین حوادثی مضاعف میشود. و جدا از هدر رفتن زمان سفر باید چند صد دلار صرف معاینه و ساخت عینک بکنید.

۴٫ یا در زمستان از محیط سرد بیرون وارد اتاقی میشوید که چند نفر منتظر شما هستند و قرار است با شما احوال پرسی بکنند.و به محض ورود به اتاق بخار روی شیشه عینک می نشیند و شما جلیی را نمی بینید و شما مجبور میشوید عینک را بر دارید و اگر نمره چشم شما ٢یا بیشتر باشد، تقریبا شما قادر به شناسایی افراد حاضر نیستید.

۵٫ یا مادری هستید که کلی کار خانه و بیرون از خانه ریخته روی سرتان و گرفتاری جدید شما این شده که روزی صد بار شیشه عینک رو پاک کنید چون فرزند چند ساله ی شما دوست دارد با عینک شما بازی کند.
این نمونه ها و موارد بیشمار دیگر که مکررا در زندکی افراد عینکی رخ می دهد یک معنی دارد و آن اینکه شما مسقل نیستید ، شما وابسته به عینک هستید همانطور که یک فرد معلول برای حرکت نیازمند به عصا یا صندلی چرخ دار است شما هم وابسته به عینک هستید تا بتوانید واضح ببینید. در بسیاری لز موارد خوشبختانه اطرافیان به مشکلات افراد عینکی واقف هستند ولی گاهی هم اینگونه نیست. ما در این مرکز در صورت تمایل شما میتوانیم تاحدودی کیفیت بینایی شما رادر زمان نداشتن عینک برای این دسته از اطرافیانتان به نمایش بگذاریم تا کاملا احساس و وضعیت شما را درک کنند و در نتیجه به کمک آنها به تصمیم درستی که مناسب شرایط فردی و خانوادگی و اجتماعی شماست برسید.

پس به نظر منطقی میرسد اگر شما هم عینکی هستید و گرفتار چنین مشکلاتی و موارد دیگر که در این جا فرصت بیان آنها نیست -هستید، جدی تر به عمل برداشتن عینک(لیزیک)بیندیشیداگر شرایط لازم برای برداشتن عینک را دارید.

آیا پزشکان عمل لیزیک ولازک و “پی آر کی” را برای چشم خود هم توصیه می کنند؟!

بسیار پیش می آید که بیماران از ما به عنوان چشم پزشک سوال می کنند که اگر عمل لیزیک و لازک و “پی آر کی” عمل خوبی است چرا پزشکان خود انجام نمی دهند؟!

و اما جواب این سوال : اولا برخی افراد شرایط لازم برای این عمل را ندارند مثلا نمره چشمشان مناسب نیست یا دچار بیماری خاصی هستند که مناسب نیست این عمل را انجام دهند ، و ثانیا اینکه برخی افراد انحنا یا ضخامت قرنیه چشم هایشان در حدی نیست که توصیه به این عمل بشود و نباید این عمل را انجام دهند. ثالثا اینکه این عمل به این دلیل انجام می شود که شما را از وابستگی به عینک برهاند یا حداقل وابستگی شما را کم کند و در نتیجه شما در زندگی با استقلال با اعتماد به نفس بیشتری در فعالیت های مختلف زندگی و از جمله فعالیت های ورزشی، فعالیت های هنری و اجتماعی ظاهر شوید.

دکتر محمدی در حال عمل لازک با سیستم پیشرفته Allegretto، این خانم در آرامش کامل روی تخت دراز کشیده است.

به هرحال بهتر است بدانید که تاکنون پزشکان زیادی ( هم چشم پزشک هم سایر پزشکان از رشته های مختلف ) تحت این عمل قرار گرفته اند اما برای اینکه اطمینان حاصل کنید که پزشکان هم این عمل را انجام می دهند و آیا از نتیجه این عمل راضی هستند ، مطلب زیر را که یکی از تازه ترین بررسی ها در این زمینه است مطالعه فرمایید.

اخیراً در این زمینه یک تحقیق علمی در مجله معتبر JCRS) شماره مارس ۲۰۱۴) منتشرشده است و در آن اشاره شده است که از پزشکانی که سالها پیش مورد عمل لیزیک یا لازک قرار گرفته بودند سوال شد که آیا از نتیجه این عمل راضی هستید یا خیر؟

در جواب حدود ۹۶ افراد درصد اعلام رضایت کرده اند و این رضایت به حدی بوده است که گفته اند حتی اگر زمانی لازم باشد که دوباره این عمل را انجام دهند حاضرند این کار را بکنند. و حدود ۸۵ درصه گفته اند که حتی دید شان بعد از عمل لیزیک نسبت به قبل از عمل که عینک میزدند ( یعنی دید با عینک قبل از عمل) بیشتر هم شده است..
درپزوهش دیگری که اخیرا نتایج آن منتشر شده است، نشان داده شد که پزشکا ن نسبت به عامه مردم به نسبت بیشتری اقدام به انجام عمل حراحی لیزیک میکنند.

آمادگی قبل از عمل در عمل لیزیک و لازک (PRK)

– شب قبل حمام بکنید و روز عمل مطابق معمول صبحانه را میل بفرمایید.
– دقت کنید که روز عمل هیچ گونه مواد آرایشی یا بهداشتی به صورت نمالید.
– بهتر است یک نفر به عنوان همراه داشته باشید.
– عکسها و دیگر مدارک پزشکی مربوط به چشم را به همراه داشته باشید.

به وسیله | ۱۳۹۹/۱۱/۱۸ ۱۱:۳۹:۳۱ خرداد ۱ام, ۱۳۹۷|جراحی چشم|
×

Powered by WhatsApp Chat

× لطفا جهت رزرو وقت ویزیت، پیام نوشتاری در واتزاپ بفرستید(ترجیحا با موبایل)