جراحی عیوب انکساری

اگر شما دچار نزدیک بینی ، دور بینی یا آستیگماتیسم (و گاهی حتی پیرچشمی )هستید، جراحی لیزیک(امروزه تحت نام فمتوليزيك) یا لازک ممکن است برای برطرف کردن این مشکل شما گزینه مناسبی باشد.
اولين عمل از اين دست در سال ١٩٨٨ انجام شد و از آن زمان ميليون ها نفر تحت اين عمل قرار كرفته اند. تنها در سال ۲۰۱۶ در آمریکا بیشتر از ۶۰۰ هزار نفر این عمل را انجام دادند. در اروپا هم در سال ۲۰۱۶ همین تعداد بیماراین عمل را انجام دادند.

در فردی که دچار عیوب انکساری ذکر شده در بالا است میزان انحنای عدسی های موجود در چشم از حالت نرمال خارج شده و در نتیجه تصویر حاصل از آنها کاملا فوکوس نیست. و در نتیجه چنین فردی تار می بیند.
کاری که در جراحی لیزیک/لازک انجام می شود این است که به کمک پرتوهای لیزر انحنای قرنیه (که اصلی ترین عدسی چشم است) با دقت زياد تراش داده می شود و در نهایت قرنيه اي خواهيد داشت كه از اجسام تصوير واضحی را به شبكيه منتقل ميكند.

در روش لیزیک يا فمتو ليزيك ابتدا لایه نازکی از ضخامت قرنیه بلند می شود و لیزر زیر آن انجام می شود اما در روش لازک و “پی آر کی” این لایه بلند نمی شود و فقط لیزر انجام می شود و در ایران بیشتر بیماران روش لازک و “پی آر کی” را ترجیح می دهند.

تفاوت لازك(پي آر كي) با فمتو ليزيك چيست؟

درفمتو ليزيك بيمار در چند روز اول پس از عمل راحتتر است و زودت سركار ميتواند برود و طول دوران بهبودي پس از عمل سريعتر است . در حال حاظر هزينه عمل فمتوليزيك حدود دو برابر عمل لازك است، بايد توجه داشته باشيد كه برخي افراد اصولا شرايط عمل فمتو ليزيك را ندارند و بايد بروش لازك عمل شوند، اما براي برخي عمل فمتو ليزيك مناسبتر از عمل لازك است. و انتخاب روش مناسب عمل تنها بعد از معاینه حضوری و اقدامات تکمیلی دیگر امکان پذیر میباشد.

این عمل جراحی برای کسانی توصیه می شود که حداقل ۱۹ سال از سن آنها گذشته باشد ، نمره چشم(همان نمره عینک) یک درجه و یا بیشتر از آن باشد ، در یک سال گذشته نمره عینکشان ثابت بوده یا حداکثر کمتر از نیم درجه تغییر کرده باشد و فاقد بیماری جدی چشم باشند . این دسته از افراد پس از معاینه کامل چشم و بررسی های دیگر و تصوير برداري از قرنيه و در صورت واجد شرایط بودن برای انجام عمل برگزیده میشوند.

آمادگی قبل از عمل:

– شب قبل حمام بکنید و روز عمل مطابق معمول صبحانه را میل بفرمایید.
– دقت کنید که روز عمل هیچ گونه مواد آرایشی یا بهداشتی به صورت نمالید.
-شب قبل در حالت چشم بسته كمي شامپوي بچه( یا شامپو ی تخصصی چشم به اسم “آیسول” و یا آرگوسول” را به مدت ۲۰ تا ۳۰ثانيه روي مژه ها بماليد و سپس چشم را بشوييد.
مختصری در مورد عمل : مدت زمان این عمل کوتاه است طوری که طول مدت عمل برای هر چشم حدود ۵ دقیقه است و معمولا بیمار درد یا مشکل خاصی را احساس نمی کند.
برای این عمل بیمار بصورت دراز کش روی تخت و به پشت دراز می کشد، قطره بی حسی در چشم چکانده می شود سپس برای مهار پلک زدن وسیله مخصوصی بین پلک ها قرار می گیرد سپس عمل انجام می شود و پس از انجام لیزر لنز تماسی روی چشم گذاشته شده و بیمار مرخص می شود.
قطره هایی که داده می شود باید ظرف یک ساعت پس از عمل شروع بشود. برخی بیماران روز اول بعد از عمل درد دارند که این مسئله طبیعی است و البته خیلی ها هم با اتخاذ درمان های کمکی درد ندارند. یکی دو روز اول، استراحت کردن در اتاقی که حتی الامکان روشنایی کمی داشته باشد و توصیه می شود.
لنز تماسی حدود ۳ تا ۵ روز روی چشم میماند و پس از آن برداشته می شود و این هم بسیار ساده است. پس از عمل قطره های مخصوصی برای شما تجویز می شود که طق دستور پزشک استفاده میکنید. بهتر است بخش مربوط به نحوه ریختن قطره در چشم را هم مطالعه فرمایید.
بعد از این عمل چشم بسته نمیشود و چشم شما باز است و درروش لازک در اغلب موارد فرد پس از ۴ تا ۵ روز می تواند سر کار برگردد و در روش فمتولیزیک بعد از دو تا سه روز.

من شرايط عمل ليزيك/لازك (براي بر داشتن عينك) رادارم ولي نمي دانم بهتر است عمل بكنم يا نكنم ؟

نكته مهم :.هدف از اين مقاله ارائه مشورت به افراد عينكي ميباشد.

همواره براي برخي افراد عينكي كه به ما مراجعه ميكنند اين سوال مطرح بوده است كه حال كه به من گفته شده است كه شرايط عمل ليزيك (براي برداشتن عينك )را دارم بالأخره عمل بكنم يا نكنم . براي رسيدن به تصميم درست در چنين شرايطي اجازه بدهيد كه كمي به زندگي واقعي اين افراد وارد شويم تا درک بهتری از شرایط خاص این افراد پیدا کنیم:

١.صبح زود يك روز كاري است و شماي آقا يا خانم که عجله هم دارید ميخواهيد كه عينكتان را پيدا كنيد لذا به همان جايي كه هميشه عينك خود را ميگذاشتيد ميرويد ،اما ميبينيد كه عينك انجا نيست پس جاي ديگر دنبالش ميگرديد و جاي ديگر و پس از ٥دقيقه آن را پيدا كرده و آخ آخ!! تازه ميفهميد چقدر لكه روي شيشه اش هست بايد دنبال دستمال پاك كردن شيشه عينك بگرديد….تا همين حالا شما ده دقيقه از برنامه روزانه عقب افتاده ايد و…….

٢.صبح يك روز تعطيل تصميم ميگيزيد كه به اتفاق دوستان به گردش خارج از شهر برويد و دوستان شما تصميم به بازی یا ورزش ميگيرند و شما هم به جمع آنها اضافه ميشويد ناگهان بدنبال يك حركت سريع عينك از چشم شما ميفتد و شيشه آن ميشكند و شما ميمانيد و عزاي رانندگي بدون عينك در مسیر بازگشت. در چنين شرايطي رانندگي براي فردي كه نمره چشماش بيشتر از يك است مشكل و تقريبا خطرناك ميباشد تازه اگر آقا پليس نفهمه.تازه وقتي به شهر بر ميگرديد ميبينيد كه امروز و فردا تعطيل رسمي است و هـيچ عينك سازي باز نيست و …
يا به كوه ميرويد و چنين اتفاقاتي برايتان پيش ميايد.

٣. گاهی از اوقات شما در مسافرت خارج از كشور هستيد و درد سر چنين حوادثي مضاعف ميشود. و جدا از هدر رفتن زمان سفر باید چند صد دلار صرف معاینه و ساخت عینک بکنید.

۴٫ يا در زمستان از محيط سرد بيرون وارد اتاقي ميشويد كه چند نفر منتظر شما هستند و قرار است با شما احوال پرسي بكنند.و به محض ورود به اتاق بخار روي شيشه عينك مي نشيند و شما جليي را نمي بينيد و شما مجبور ميشويد عينك را بر داريد و اگر نمره چشم شما ٢يا بيشتر باشد، تقريبا شما قادر به شناسايي افراد حاضر نيستيد.

۵٫ يا مادري هستيد كه كلي كار خانه و بيرون از خانه ريخته روي سرتان و گرفتاري جديد شما اين شده كه روزي صد بار شيشه عينك رو پاك كنيد چون فرزند چند ساله ي شما دوست دارد با عينك شما بازي كند.
اين نمونه ها و موارد بيشمار ديگر كه مكررا در زندكي افراد عينكي رخ مي دهد يك معني دارد و آن اينكه شما مسقل نيستيد ، شما وابسته به عينك هستيد همانطور كه يك فرد معلول براي حركت نيازمند به عصا يا صندلي چرخ دار است شما هم وابسته به عينك هستيد تا بتوانيد واضح ببينيد. در بسياري لز موارد خوشبختانه اطرافيان به مشكلات افراد عينكي واقف هستند ولي گاهي هم اينگونه نيست. ما در اين مركز در صورت تمايل شما ميتوانيم تاحدودي كيفيت بينايي شما رادر زمان نداشتن عينك براي اين دسته از اطرافيانتان به نمايش بگذاريم تا كاملا احساس و وضعيت شما را درك كنند و در نتيجه به كمك آنها به تصميم درستي كه مناسب شرايط فردي و خانوادگي و اجتماعي شماست برسيد.

پس به نظر منطقي ميرسد اگر شما هم عينكي هستيد و گرفتار چنين مشكلاتي و موارد ديگر كه در اين جا فرصت بيان آنها نيست -هستيد، جدي تر به عمل برداشتن عينك(ليزيك)بينديشيداگر شرايط لازم براي برداشتن عينك را داريد.

آیا پزشکان عمل لیزیک ولازک و “پی آر کی” را برای چشم خود هم توصیه می کنند؟!

بسیار پیش می آید که بیماران از ما به عنوان چشم پزشک سوال می کنند که اگر عمل لیزیک و لازک و “پی آر کی” عمل خوبی است چرا پزشکان خود انجام نمی دهند؟!

و اما جواب این سوال : اولا برخی افراد شرایط لازم برای این عمل را ندارند مثلا نمره چشمشان مناسب نیست یا دچار بیماری خاصی هستند که مناسب نیست این عمل را انجام دهند ، و ثانیا اینکه برخی افراد انحنا یا ضخامت قرنیه چشم هایشان در حدی نیست که توصیه به این عمل بشود و نباید این عمل را انجام دهند. ثالثا اینکه این عمل به این دلیل انجام می شود که شما را از وابستگی به عینک برهاند یا حداقل وابستگی شما را کم کند و در نتیجه شما در زندگی با استقلال با اعتماد به نفس بیشتری در فعالیت های مختلف زندگی و از جمله فعالیت های ورزشی، فعالیت های هنری و اجتماعی ظاهر شوید.

دکتر محمدی در حال عمل لازک با سیستم پیشرفته Allegretto، اين خانم در آرامش کامل روی تخت دراز کشیده است.

به هرحال بهتر است بدانید که تاکنون پزشکان زیادی ( هم چشم پزشک هم سایر پزشکان از رشته های مختلف ) تحت این عمل قرار گرفته اند اما برای اینکه اطمینان حاصل کنید که پزشکان هم این عمل را انجام می دهند و آیا از نتیجه این عمل راضی هستند ، مطلب زیر را که یکی از تازه ترین بررسی ها در این زمینه است مطالعه فرمایید.

اخیراً در این زمینه یک تحقیق علمی در مجله معتبر JCRS) شماره مارس ۲۰۱۴) منتشرشده است و در آن اشاره شده است که از پزشکانی که سالها پیش مورد عمل لیزیک یا لازک قرار گرفته بودند سوال شد که آیا از نتیجه این عمل راضی هستید یا خیر؟

در جواب حدود ۹۶ افراد درصد اعلام رضایت کرده اند و این رضایت به حدی بوده است که گفته اند حتی اگر زمانی لازم باشد که دوباره این عمل را انجام دهند حاضرند این کار را بکنند. و حدود ۸۵ درصه گفته اند که حتی دید شان بعد از عمل لیزیک نسبت به قبل از عمل که عینک میزدند ( یعنی دید با عینک قبل از عمل) بیشتر هم شده است..
درپزوهش دیگری که اخیرا نتایج آن منتشر شده است، نشان داده شد که پزشکا ن نسبت به عامه مردم به نسبت بیشتری اقدام به انجام عمل حراحی لیزیک میکنند.

آمادگی قبل از عمل در عمل لیزیک و لازک (PRK)

– شب قبل حمام بکنید و روز عمل مطابق معمول صبحانه را میل بفرمایید.
– دقت کنید که روز عمل هیچ گونه مواد آرایشی یا بهداشتی به صورت نمالید.
– بهتر است یک نفر به عنوان همراه داشته باشید.
– عکسها و دیگر مدارک پزشکی مربوط به چشم را به همراه داشته باشید.

به وسیله | 2021-02-06T11:39:31+03:30 می 22nd, 2018|جراحی چشم|