لنزهاي تماسي

لنز هاي تماسي در واقع عدسي هاي نازك مخصوصي هستند كه همانند عينك براي اصلاح نزديك بيني دوربيني،آستيگمات و حتي پير چشمي به كار مي روند ميليون ها نفر در سراسر جهان از لنز هاي تماسي استفاده ميكنند و در صورتي كه بطور صحيح استفاده شوند به خوبي با چشم سازگار خواهد شد.

انواع مختلفي از لنزهاي تماسي وجود دارد: كه عبارتند از لنزهاي نرم،لنزهاي سخت و انواع تركيبي
بيشتر لنزهاي كه در حال حاضر استفاده ميشود از نوع لنز نرم هستنداين لنز ها معمولا در روي چشم نسبت به لنزهاي سخت راحت تر تحمل ميشوند و براي افراد با شرايط مختلف انواع مختلفي از آنها وجود دارد.

لنزهاي سخت بيشتر براي افرادي توصيه ميشود كه داراي نمره آستيگمات بالا مي باشند يا دچار نامنظمي هاي انحناي قرنيه هستند از جمله در بيماران مبتلا به كراتوكونوس.

لنزهای نرم براساس دوره زمانی استفاده کردن به لنزهای روزانه، فصلی ، وطولانی مدت (Extended wear) یا اصطلاحا سالانه تقسیم میشود.

لنزهای رنگی در واقع یک نوع لنز نرم هستند که با طرح های مختلفی که دارند باعث تغییر رنگ چشم (رنگ عنبیه چشم) میشوند.

آنچه که لازم به یادآوری است این است که هرچه لنز زودتر تعویض شود از نظر افزایش تحمل چشم بهتر است.
لنز طبی نرم یا سخت گاهی به فورم دوکانونی یا چندکانونی هم عرضه میشود که البته کیفیت دید در این ها به اندازه ی لنزهای تک کانونی نیست ولی برخی از افراد که پیرچشمی دارند با این لنزها راحت تر هستند.

نکات مهم برای استفاده کنندگان لنز تماسی:

-قبل از خواب حتما لنز تماسی را از چشم در‌آورید. در غیر این صورت احتمال آسیب و عفونت برای چشم وجود دارد.
-هیچگاه از محلولی غیر از آنچه پزشک توصیه کرده استفاده نکنید.
– هر دو هفته یکبار جا لنزی را با آب گرم و صابون بشویید و بگذارید کامل خشک شود. هر سه ماه یکبار جا لنزی را تعویض کنید.

-برای نگهداری از محلولی غیر از محلول لنز توصیه شده استفاده نکنید

-هر گاه احساس درد با قرمزی در چشم کردید که بیشتر از دو سه ساعت طول کشیده است لازم است به  نزدیک ترین اورژانس چشم پزشکی در شهر محل سکونت خود مراجعه کنید.

چگونگی گذاشتن و در آوردن لنز:

راههای زیادی برای گذاشتن و در آوردن لنز وجود دارد. مانند روش زیر:

مهم: ایتدا دست را باآب و صابون بشویید و با پارچه بدون پرز خشک کنید.

گذاشتن لنز: برای گذاشتن لنز تماسی مقابل آیینه بایستید و لنز را مطابق شکل روی انگشت اشاره گذاشته با دست مقابل پلک بالا را بالا بکسید و با انگشت وسط همان دستی که لنز را گرفته اید پلک پایین را پایین بکشید و سپس کمی به پایین نگاه کرده و به آرامی چشم را ببندید و کمی از روی پلک چشم را ماساز دهید به آرامی.

Contact lens help guide: How to put contact lenses in

در آوردن لنز: برای در  آوردن لنز هم با دست شسته که خشک شده است باز ترجیحا روبروی آیینه( خصوصا در روزهای اول) ایستاده  و پلکها را مطابق آموزش مرحله گذاشتن لنز نگه داشته و ابتداکمی به بالا نگاه کنید و سپس با قسمت نرم انتهای انگشت اشاره ابتدا لنز را به پایین بلغزانید و سپس با قسمت نرم دو انگشت شصت و اشاره لنز را گرفته و از چشم در بیاورید. در این مرحله خصوصا اگر ناخن بلند دارید احتیاط کنید که ناخن به سطح چشم برخورد نکند یا از فرد دیگری کمک بگیرید.

SelectSpecs contact lens help guide: How to remove contact lenses

به وسیله | 2021-01-29T18:28:01+03:30 دسامبر 7th, 2015|آموزشی|