تغذیه و چشم

تغذیه و سلامتی چشم

سوالی که بطور شایع از ما پرسیده میشود این است که آیا افراد عینکی و دیگر افراد مبتلا به بیماریهای دیگر چشم اگر در رژیم غذایی خود زیاد هویج مصرف کنند ضعیفی چشمشان برطرف میشود؟در پاسخ باید گفت که هویج از جمله منابع غنی ویتامین Aبرای بدن است که در سلامتی چشم و در فرآیند بینایی نقش مهمی دارد .وجود مقداری از آن در رژیم غذایی برای بدن لازم است اما مصرف مقدار بیشتر آن مزیت اضافه تری ندارد و اساسا” تا این لحظه هیچ سند معتبری وجود ندارد که ثابت کند عیب انکساری چشم یعنی همان نمره چشم در اثر رژیم غذایی خاصی ایجاد میشود و یا به کمک رژیم غذایی خاصی میتوان آن را برگرداند یا پیشرفت آن را متوقف کرد.

لذا در حال حاضر توصیه ما داشتن یک رژیم غذایی معتدل که بطور روزانه یا یکروز در میان شامل همه انواع گروه های غذایی و بویژه ویتامین ها ( واز جمله ویتامین A,C) پروتئین هاو املاح و ریز مغذی ها(مانند،روی،لوتئین ،زیگزانتین،امگا-٣) است و چنین موادی بیشتر در سبزیجات پهن برگ و تیره رنگ و میوه جات تازه و ماهی ،غلات کامل،آجیل ،مرکبات وروغن های گیاهی وجود دارد.
برخی مواد غذایی هستند که بطور ویژه برای چشم مفید هستند، از جمله این غذا ها کلم میباشد که منبع غنی گزانتین و لوتئین است و این دو ماده در بافت چشم اهمیت زیادی دارند، غیر از آن اسفناج ،کلم بروکلی، نخود فرنگی و ذرت هم حاوی این مواد هستند.
ماده ای بنام اسید چرب امگا-٣ وجود دارد که باز برای سلامتی چشم اهمیت زیادی دارد،این ماده به فراوانی در ماهی هایی مانند ماهی آزاد و ماهی تون و ماهی ساردین وجود دارد.
میوه جاتی مانند مرکبات ، توت فرنگی ،گوجه فرنگی، فلفل قرمز، هلو بدلیل دارا بودن ویتامین C و ترکیبات آنتی اکسیدانت مفید هستند.
حبوبات بویژه انواع لوبیا، بادام زمینی بدلیل دارا بودن عنصر “روی ” برای چشم مفید هستند.
میوه جاتی مانند هویج، زرد آلو و طالبی هم چون منابع غنی ویتامین A هستند بسیار مفید هستند.

در سالهای اخیر فرواورده های تجاری شامل این مواد غذایی هم وارد بازار شده است که عزیزان باید توجه کنند حتما با نظر پزشک مصرف شوند زیرا گاهی برخی افراد مجاز به مصرف برخی ازاین ترکبیات نیستند.

به وسیله | ۱۳۹۸/۳/۲۹ ۱۲:۱۵:۰۳ اردیبهشت ۲۴ام, ۱۳۹۷|آموزشی, تازه ها|
×

Powered by WhatsApp Chat

× لطفا جهت رزرو وقت ویزیت، پیام نوشتاری در واتزاپ بفرستید(ترجیحا با موبایل)