تغذیه و چشم

تغذیه و سلامتی چشم

سوالي که بطور شایع از ما پرسیده میشود این است که آیا افراد عینکی و دیگر افراد مبتلا به بیماریهای دیگر چشم اگر در رژیم غذایی خود زیاد هویج مصرف کنند ضعیفی چشمشان برطرف میشود؟در پاسخ باید گفت که هویج از جمله منابع غنی ویتامین Aبرای بدن است که در سلامتی چشم و در فرآیند بینایی نقش مهمی دارد .وجود مقداری از آن در رژیم غذایی برای بدن لازم است اما مصرف مقدار بیشتر آن مزیت اضافه تری ندارد و اساسا” تا این لحظه هیچ سند معتبری وجود ندارد که ثابت کند عیب انکساری چشم یعنی همان نمره چشم در اثر رژیم غذایی خاصی ایجاد میشود و یا به کمک رژیم غذایی خاصي میتوان آن را برگرداند یا پیشرفت آن را متوقف کرد.

لذا در حال حاضر توصیه ما داشتن یک رژیم غذایی معتدل که بطور روزانه یا یکروز در میان شامل همه انواع گروه های غذایی و بویژه ویتامین ها ( واز جمله ویتامین A,C) پروتئین هاو املاح و ریز مغذی ها(مانند،روي،لوتئين ،زيگزانتين،امگا-٣) است و چنین موادی بیشتر در سبزیجات پهن برگ و تيره رنگ و میوه جات تازه و ماهی ،غلات كامل،آجيل ،مركبات وروغن هاي گياهي وجود دارد.
برخي مواد غذايي هستند كه بطور ويژه براي چشم مفيد هستند، از جمله اين غذا ها كلم ميباشد كه منبع غني گزانتين و لوتئين است و اين دو ماده در بافت چشم اهميت زيادي دارند، غير از آن اسفناج ،كلم بروكلي، نخود فرنگي و ذرت هم حاوي اين مواد هستند.
ماده اي بنام اسيد چرب امگا-٣ وجود دارد كه باز براي سلامتي چشم اهميت زيادي دارد،اين ماده به فراواني در ماهي هايي مانند ماهي آزاد و ماهي تون و ماهي ساردين وجود دارد.
ميوه جاتي مانند مركبات ، توت فرنگي ،گوجه فرنگي، فلفل قرمز، هلو بدليل دارا بودن ويتامين C و تركيبات آنتي اكسيدانت مفيد هستند.
حبوبات بويژه انواع لوبيا، بادام زميني بدليل دارا بودن عنصر “روي ” براي چشم مفيد هستند.
ميوه جاتي مانند هويج، زرد آلو و طالبي هم چون منابع غني ويتامين A هستند بسيار مفيد هستند.

در سالهای اخیر فرواورده های تجاری شامل این مواد غذايي هم وارد بازار شده است که عزیزان باید توجه کنند حتما با نظر پزشک مصرف شوند زیرا گاهی برخی افراد مجاز به مصرف برخی ازاین ترکبیات نیستند.

به وسیله | 2019-06-19T12:15:03+04:30 می 14th, 2018|آموزشی, تازه ها|