عینک طبی و آفتابی

عینک از نظرخصوصیت فیزیکی به چند نوع تقسیم میشود.

عینک تک دید : عینکی است که برای اصلاح دید در فاصله دور بکار میرود وعینک چند دید یا چند کانونی که بخشی از آن (معمولا قسمت بالایی) به دید دور و بخش دیگر آن به دید نزدیک اختصاص دارد.
عینک چند کانونی بیشتر برای اصلاح پیر چشمی (و نیز در برخی موارد انحراف چشم اطفال) به کار میروند و خود شامل عینک دوکانونی(Bifocal) یا عینک تدریجی (Progressive) هستند.

اما کدام یک این عینک ها بهتر است؟

عینک تک دید بهترین کیفیت دید را دارد و برای افراد که پیر چشمی ندارند بهترین گزینه است. اما برای افراد دارای پیر چشمی انواع دو کانونی یا تدریجی گزینه مناسب تری هستند. البته این نوع عینک ها برای افراد در همه مشاغل مناسب نیستند و چون نیاز به رعایت یک سری اصول دارند (که باید توسط تجویز کننده بصورت عملی آموزش داده شوند) ممکن است برخی نتوانند با این محدودیت ها کنار بیایند لذا ترجیح بدهند که به سراغ همان عینک ها ی تک دید بروند.
باور غلط: برخی فکر می کنند که اگر هرچه دیرتر شروع به استفاده از عینک پیرچشمی بکنند بهتر است یا کمتر به آن وابسته میشوند که خوب این اساس علمی ندارد و پیر چشمی یک پدیده فیزیولوژیک و مرتبط با سن است که از حدود ۴۰ سالگی شروع میشود و معمولا غیر از بعضی از افراد نزدیک بین،در همه ایجاد میشود و تا سن ۶۰ سالگی این نیاز بطور فزاینده ای ادامه دارد.

عدسی عینک: پلاستیک بهتراست یا شیشه؟

امروزه پلاستیک بیشتر توصیه میشود چون سبک تر است و نسبت به شکستن مقاوتر است و در هنگام ضربه به صورت از شیشه ایمن تر است.
عینک های محافظ (ضد ضربه):
شیشه در این گونه عینک ها از جنس پلی کربنات است که نسبت به ضربه بسیار مقاوم است و بویژه برای ورزشکاران و کارگران در محیط های صنعتی و… توصیه میشود.
امروزه پوششهایی روی عدسی های ساخته شده اعمال میشود که باعث کم کردن انعکاس ها از سطح عدسی می شوند در نتیجه چشم شما از پشت عینک بهتر به نظر می آید ، یا این پوشش ها نورهای اضافی محیط را حذف می کنند در نتیجه چشم کمتر خسته می شود.

عینک آفتابی

با گرم شدن هوا همه به ياد آفتاب و مقابله با خطرات آن مي افتند و يکي از اين خطرات به چشم مربوط مي شود. و تا حدودی این طبیعی میباشد چون در شش ماهه ابتدايي سال هوا روشن تر است و هواي ابري کمتر ديده مي شود بحث آفتاب و صدمه به چشم بيشتر از قبل مطرح مي شود اما واقعیت امر این است که در تمام طول سال باید خطر آفتاب را جدی گرفت.
مهم ترين وسيله مراقبت از چشم در برابر خطرات آفتاب عينک آفتابي میباشد.

مردم مکررا میپرسند که:
-کدام عینک آفتابی استاندارد است؟
-کدام مارک بهتر است؟
-چه مواقعی باید از عینک آفتابی استفاده کرد؟
-کدام رنگ برای شیشه عینک مناستر است؟

شايد از ديدن اين همه مارک و مدل در مغازه هاي عينک فروشي دچار سرگيجه شويد که بالاخره کدام عينک مناسب است و ويژگي هاي يک عينک آفتابي خوب چيست؟
متهم رديف اول: اشعه ماوراي بنفش
بخشی از نور آفتاب را اشعه ی ماوراي بنفش (UV) تشکیل میدهد. گرچه لايه ازن مقدار زيادي از اين اشعه را جذب مي کند ولي بخش قابل توجهي از آن به زمين مي رسد. اگر کسي در مجاورت اشعه ماوراي بنفش طبيعي يا مصنوعي (جوشکاري) قرار بگيرد ممکن است دچارعوارض و مشکلاتي بعضاً جدي شود. اغلب مشکلات به نوعي به همين اشعه مربوط مي شود.
خطرات اشعه ماوراي بنفش
اين اشعه يک عامل سرطانزاي شناخته شده است. به عنوان مثال بسياري از کساني که در دراز مدت در معرض اين اشعه باشند دچار سرطان پوست مي شوند. شايد خيلي ها بدانند که اشعه ماوراي بنفش براي پوست مضر است ولي بسياري از مردم نمي دانند که اين اشعه براي چشم هم ضرر دارد. تحقيقي در آمريکا نشان داده است که ۸۰ درصد مردم مي دانستند اشعه ماوراي بنفش براي پوست مضر است ولي فقط ۵ درصد مي دانستند که اين اشعه براي چشم هم مضر است.

مهم ترين عوارض اشعه UV

دو بيماري مهم در چشم پزشکی وجود دارد، اولي آب مرواريد است. يکي از مهم ترين علل ايجاد کننده آب مرواريدنور آفتاب است. افرادی که به دلیل شغل ساعات زيادي در معرض آفتاب هستند يا در مناطق آفتابي زندگي مي کنند بيشتر در معرض ابتلا به آب مرواريد قرار دارند. دومين بیماری تحليل وابسته به سن ماکولا(بخش اصلی شبکیه) است. ماکولا مسئول ديد دقیق و مرکزی در انسان است. در اين بيماري تیزی ديد دچار مشکل مي شود. برخی شواهد نشان میدهد که نور آفتاب ممکن است در ایجاد یا تشدید این بیماری نقش داشته باشد.
اوج خطر از ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر اوج میزان تابش اشعه ماوراي بنفش است و در اين ساعات استفاده از عينک آفتابي و کلاه لبه دار واجب است. حتي در هواي ابري هم بهتر است از عينک آفتابی استفاده شود.
آیا بچه ها هم بايد عينک بزنند؟
بچه ها هم بايد وقتي که در محيط آفتابي حضور دارند عينک آفتابي بزنند يا از کلاه لبه دار استفاده کنند. عينک آفتابي کودکان بايد مثل عينک بزرگسالان حفاظت کاملي در برابر اشعه ماوراي بنفش ايجاد کند. واقعیت این است که بچه ها به دلیل اقتضای سن و جنب و جوش زیاد زمانی که در هوای آزاد هستند بیشتر در معرض تابش اشعه UV هستند.

آيا عينک من واقعاً UV را جذب مي کند؟

بهترين رنگ برای عینک آفتابی مشکي، طوسي و قهوه اي است اما رنگ هاي ديگر هم اشعه ماوراي بنفش را جذب مي کنند. بهترين راه سنجش اين قضيه استفاده از دستگاه است که در مغازه هاي عينک فروشي و مطب اپتومتري و چشم پزشکي وجود دارد. با اين دستگاه ها دقيقاً مي توان فهميد که عينک چه مقدار از اشعه را جذب مي کند.

محافظت در برابر اشعه ماوراي بنفش

عينک آفتابي علاوه بر رنگ مناسب بايد ۹۹ تا ۱۰۰ درصد اشعه ماوراي بنفش را جذب کند. طيف اشعه ماوراي بنفش زير ۴۰۰ نانومتر است. عينک آفتابي معمولاً تمام اشعه زير ۴۰۰ نانومتر را جذب مي کند. مي توان مطمئن بود عينکي که رنگ تيره داشته باشد بيشتر از ۹۰ درصد اشعه ماوراي بنفش را جذب مي کند.
انتخاب يک عینک مناسب
رنگ عينک بهتر است يکنواخت بوده و فريم آن بهتر است بزرگ باشد.عينکي که فريم کوچکي دارد مناسب نيست چون اشعه آفتاب از بالا و پايين و گوشه به چشم مي رسد و آسيب رسان است. عينک بايد تمام چشم را بپوشاند يعني از بالاي ابرو تا بالاي گونه و گوشه هاي چشم را پوشش دهد. عينک هايي که دسته هاي پهني دارند از اين جهت مناسب هستند چون گوشه هاي چشم را پوشش مي دهند. علاوه بر اين عينک آفتابي نبايد نمره داشته باشد و شماره عدسي آن بايد صفر باشد و همچنین نبايد هيچ گونه خمیدگی در تصوير ايجاد کند.

تشخيص عينک استاندارد

عينک آفتابي را روي صفحه خط دار يا شطرنجي حرکت ديد و ببينيد خمیدگی در تصوير ايجاد مي شود يا نه. يعني مربع ها شبيه بشکه شده يا خطوط صاف شکم مي دهند يا نه. اگر اين حالت ها در تصوير ايجاد نشود، عينک مشکلي ندارد. يک راه ديگر هم اينکه بايد راحت باشد. معمولاً وقتي فرد يک عينک غير استاندارد به چشم بزند و با آن نگاه کند راحت نخواهد بود و احساس خوشايندي ندارد. در عينک استاندارد، رنگ ها و اشکال نبايد تغيير کنند و نبايد به چشم فشار بيايد.

چقدر هزینه بکنید؟

اگر برند يک عينک واقعي باشد، چون بايد مطابق استانداردهاي اروپا و آمريکا ساخته شود، محافظت کافي در برابر اشعه ماوراي بنفش فراهم مي کند اما اين بدين معني نيست که اگر عينکي ارزان قيمت باشد و برند معتبري نداشته باشد عينک بدي است. استفاده از عينک ارزان قيمت ضرر ندارد، مشرووط به اینکه شيشه هايش مناسب بوده و تصوير را دچار اعوجاج نکند و متخصص آن را تایید کرده باشد.
ما در این مرکز نهایت تلاش خود را خواهیم کرد که عینک های موجود از نظر استاندارد جذب اشعه UV و کیفیت عدسی( شیشه) مشکلی نداشته باشند.

تکلیف افرادي که عينک طبي دارند و میخواهند از عینک آفتابی هم استفاده کنند چیست ؟

برخي از عينک هاي طبي با نمره بالا استفاده مي کند و نمي توانند عينک خود را برداشته و عينک آفتابي بزنند. براي اين افراد چند راه حل وجود دارد. يکي این است که يک عينک طبی – فتوکروميک داشته باشند و در طول روز از آن استفاده کنند. عينک هاي فتوکروميک در مقابل نور آفتاب تيره مي شوند و اشعه ماوراي بنفش را به خوبي جذب مي کنند. راه ديگر استفاده از عدسي هایي است که در آنها عدسی آفتابي همانند کليپس روي شيشه عينک طبي قفل مي شوند. يا اينکه مي توانند از پوششي کاملاً شفاف استفاده کنند که روي شيشه عينک کشيده شده و اشعه ماوراي بنفش را جذب مي کند.

رنگ عينک آفتابي

سه رنگ از بقيه مناسبتر هستند. مشکي، طوسي و قهوه اي. اين رنگ ها خيلي خوب اشعه ماوراي بنفش را جذب کرده و در عين حال رنگ هاي ديگر را هم تغيير نمي دهند. مثلاً اگر عينک شما سبز باشد، پشت چراغ قرمز رنگ قرمز را خوب نمي بينيد. بنابراين رنگ سبز به دليل تغييري که در رنگ هاي ديگر ايجاد مي کند خيلي توصيه نمي شود.
رنگ زرد براي استفاده در شب خيلي عينک خوبي است چون کنتراست را زياد مي کند . کساني که در شب احساس مي کنند کمي مات مي بينند، اگر از اين عينک استفاده کنند بهتر خواهند ديد. در برخي ورزش ها هم از اين رنگ عينک استفاده مي شود ولي به طور کلي عينک زرد در طول روز اصلاً عينک مناسبي نيست چون بيشترين نوري که در طول موج مرئي با آن روبه رو هستيم نور زرد است و در اين عينک ها نور زرد بيشتري وارد چشم شده و ممکن است براي چشم مضر باشد. شيشه هاي آينه اي هم خيلي عينک هاي مناسبي نيستند. رنگ هاي آبي و صورتي در محيط داخلي اشکالي ندارند ولي اگر پوشش مناسبي داشته باشند و اشعه ماوراي بنفش را جذب کنند در محيط خارجي هم قابل استفاده هستند.
برخي از عينک هاي آفتابي سفيد و شفاف هستند. این گونه عینک ها هم به دلیل داشتن پوششي که روي شيشه هاي آن کشيده شده است و قبلاً اشاره شد اشعه ماوراي بنفش را جذب مي کنند.

چه صورتی با چه عینکی

در صورتی که صورت شما مربع شکل میباشد از فریم های گرد و یا بیضی شکل استفاده کنید.این انتخاب باعث میشود با توجه به انحنا ها و خمیدگی عینک از مربع بودن صورت شما بکاهد.
اگر صورت شما مستطیل شکل است از فریمهایی استفاده کنید که لبه ها وگوشه های گرد داشته باشند.این عدسی ها تعادل خاصی را برای چهره ی شما به نمایش خواهند گذاشت.
زمانیکه صورت شما گرد و دایره ای است از فریم های مربع و یا کشیده استفاده کنید.با توجه به انتخاب این فریم صورت شما از حالت دایره ای شکل خارج میشود.
و زمانی از فریم های مستطیل شکل استفاده کنید که قالب صورت شما بیضی شکل باشد.استفاده از این فریم باعث میشود صورت شما از حالت بیضی مقداری خارج شود و چهراه ای متعادل را برایتان به نمایش خواهد گذاشت. اکثر فریمهای عینک آفتابی با صورت های بیضی شکل سازگار میباشد.
با توجه به توضیحاتی که دادیم شما میتوانید انتخاب مناسبتری را در خرید عینک طبی و عینک آفتابی داشته باشید.و در نظر داشته باشید که رنگهای عینکها آفتابی و طبی بسیار متنوع میباشند و رنگی را انتخاب کنید که به چهره و حتی رنگ مویتان متناسب باشد.

و اما کلام آخر؛
مهمترین دلیل استفاده از عینک آفتابی سلامت چشمها و ایمن نگه داشتن آنها در برابر اشعات مضر در نور خورشید میباشد. سعی کنید عینک آفتابی استاندارد را انتخاب کنید و عینک را از جای معتبر تهیه نمایید.

به وسیله | 2019-06-19T12:23:23+04:30 دسامبر 7th, 2015|آموزشی, تازه ها|