تزریق آواستین

تا زمانی نه چندان دور ما برای درمان بیماریهای چشم فقط قطره، قرص در اختیار داشتیم. اشکال دیگر داروها مانند داروهای خوراکی یا تزریقی اين است كه به دلیل ساختمان خاص چشم (كه نفوذ داروهاي خوراكي يا تزريقي به آن به سختي صورت ميگيرد) زیاد کارآیی نداشتند.

اما امروزه ما میدانیم که بسیاری از داروها را میتوانیم بار رعایت اصول تزریق دارو به داخل چشم تزریق کنیم و فواید این روش درمانی عبارت است از : حصول اطمینان در رساندن دارو به بافت و عضو مورد نظر, کاهش و یا حذف عوارض جانبی دارو, کم کردن تعداد دفعات تجویز دارو.

یکی از دارو هایی که به شکل تزریق داخل چشمی در چند سال اخیر استفاده میشودBevacizumab بنام تجاری ( آواستین) است که در درمان بسیاری از بیماریهای چشم مانند رتینو پاتی دیابتی, انسداد وریدهای شبکیه, ایجاد عروق خونی نابجا در مشیمیه و بسیاری دیگر از بیماریهای شبکیه کار برد دارد.

آنچه که بیماران عزیز بویژه باید بدانند این است که بدلیل اینکه بسیاری از بیماریهای قوق الذکر مزمن ( طولانی مدت) هستند لذا دوره درمان آنها نیز طولانی مدت خواهد بود و در این مدت باید بطور متناوب هر چند وقت یکبار تزریق داخل چشم تکرار شود لذا نباید از این بابت نگرانی داشته باشند.

عوارض تزریق : ممكن است كه اين سوال پيش بيايد كه آيا تزريق عارضه اي هم دارد؟در جواب بايد گفت كه احتمال ايجاد عارضه بسيار كم است و نكته مهم اين است كه در صورت انجام ندادن تزريق معمولا حود بیماری بمراتب خطرات بيشتري را متوجه چشم ميكند .لذا صلاح بيمار در اين است كه تا زماني كه پزشك معالج توصيه ميكند تزريق ها را ادامه بدهد.

تعداد تزریق :این مورد در افراد مختلف متفاوت است.

برخی بیماران ممکن است فقط نیاز به یک بار تزریق داشته باشند اما در برخی افراد ممکن است که تا چندین سال هر سال نیاز به تعدادی تزریق داشته باشند.
تزریق اغاب ماهانه است اما در صورت صلاحدید پزشک معالج ممکن است این فاصله کمتر یا بیشتر شود.
-آمادگی قبل از تزریق داخل چشمی( آواستین):
– بهتر است شب قبل حمام بکنید.
– روز تزریق مطابق روال همیشگی صبحانه یا نهار خود را میل فرمایید.
– عکسها, دفتر چه بیمه و مدارک هویتی(كارت ملي) خود را به همراه داشته باشید.
– یک نفر همراه با خود داشته باشید.
– در بیشتر موارد نیم تا یک ساعت پس از انجام تزریق بیمار مرخص میشود

دستوارت پس از تزریق:

– پانسمان تا یک ساعت روی چشم بماند و سپس آن را بردارید . برداشتن پانسمان توسط بیمار یا اطرافیان وی قابل انجام است.
– بمدت سه روز از شستوشوی سر و صورت خودداری شود.
— چنانچه بعد از تزریق در بیمارستان به بیمار قطره داده شده است آن را به مدت سه روز و هر شش ساعت یک قطره بریزد.

– روز بعد در جایی که پزشک تعیین کرده است جهت معاینه حضور داشته باشید.
– معمولا بعد از تزریق تا چند ساعت (بدلیل تماس بتادین با چشم) بیمار مقداری درد یا سوزش و آبریزش دارد که جای نگرانی ندارد.

به وسیله | 2018-05-31T11:29:27+04:30 می 19th, 2018|دسته‌بندی نشده|